loading

تیمی از دانشمندان موسسه جنر دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد گام بعدی را برای کشف یک واکسن ایمن، مؤثر و در دسترس، در برابر کرونا ویروس برداشته‎اند. نتایج آزمایشات فاز I / II بالینی که امروز در مجله علمی “Lancet” منتشر شده است، حاکی از بی‎خطر بودن و القای پاسخ‎های قوی ایمنی در هر دو بخش سیستم ایمنی می‎باشد.

این واکسن پاسخ سلول T (گلبول‎های سفید خون که می‎توانند به سلول‎های آلوده به ویروس SARS-CoV-2 حمله کنند) را ظرف 14 روز و یک پاسخ با آنتی بادی (آنتی بادی ها قادر به خنثی کردن ویروس هستند به طوری که در صورت مواجهه نمی‎توانند سلول‎ها را آلوده کنند) را ظرف 28 روز پس از واکسیناسیون تحریک کرد.

در طول مطالعه، شرکت کنندگانی که واکسن دریافت کرده بودند آنتی بادی‎های خنثی کننده قابل تشخیص داشتند، که به گفته محققان برای محافظت آن‎ها ضروری است، و این پاسخ‎ها پس از دوز یادآور به بالاترین میزان رسیدند، به طوری که در خون 100٪ شرکت کنندگان فعالیت خنثی کننده در مقابل کروناویروس وجود داشت. قدم بعدی در مورد مطالعه واکسن تأیید این امر است که آیا می‎تواند به روش مؤثری در برابر عفونت SARS-CoV-2 محافظت ایجاد کند.

” داده‎های مرحله I / II واکسن کروناویروس ما نشان میدهند که واکسن منجر به هیچگونه واکنش غیر منتظره‎ای نشده و مشخصات ایمنی مشابهی با واکسن‎های قبلی این نوع دارد. پاسخ‎های ایمنی مشاهده شده پس از واکسیناسیون مطابق با آنچه که مطالعات قبلی در مورد حیوانات نشان داده‎اند با محافظت در برابر ویروس SARS-CoV-2 همراه است، اگرچه برای تأیید این امر باید به برنامه کارآزمایی بالینی دقیق خود ادامه دهیم.”

پروفسور پولارد ادامه می‎دهد: “ما در 10 شرکت کننده که دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، قوی‎ترین پاسخ ایمنی را مشاهده کردیم، و این نشان می‎دهد که ممکن است یک استراتژی خوب برای واکسیناسیون باشد.”

فاز I / II آزمایش بالینی در انگلیس در ماه آوریل با آزمایش واکسن ChAdOx1 nCoV-19  کروناویروس دانشگاه آکسفورد آغاز شد. این تیم کار اقدام به ساخت واکسن در برابر تهدید جهانی که کرونا ویروس انجام می‎دهد را در ژانویه سال 2020 آغاز کرد و با فوریت‎های بی‎سابقه‎ای در مسابقه علیه کروناویروس مشغول فعالیت هستند.

طی فاز I / II آزمایش، واکسن در بیش از 1000 داوطلب بزرگسال سالم در سنین 18 تا 55 سال در یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی بررسی شد. زیرمجموعه‎ای از این داوطلبان (10 نفر) دو دوز واکسن دریافت کردند. بین 23 آپریل، 2020 و 21 مه 2020، 1077 داوطلب، واکسن ChAdOx1 nCoV-19 یا یک واکسن دارونما MenACWY را دریافت کردند. هیچ گونه عارضه جانبی جدی مربوط به ChAdOx1 nCoV-19 دیده نشد.

” این نتایج دلگرم کننده به ارزیابی بیشتر این واکسن کاندید در برنامه بزرگ مقیاس، در حال انجام فاز سوم آزمایشات بالینی،(که هنوز برای ارزیابی توانایی واکسن در محافظت از مردم در برابر COVID-19 لازم است) کمک می‎کند”

دانشگاه آکسفورد برای توسعه بیشتر، تولید در مقیاس بزرگ و توزیع بالقوه واکسن Covid-19 با برنامه‎های توسعه بالینی و تولید واکسن آکسفورد در سطح جهانی با شرکت جهانی بیو-دارویی AstraZeneca  مستقر در انگلستان همکاری می‎کند. این پروژه 84 میلیون پوند از بودجه دولت را برای کمک و سرعت بخشیدن به پیشرفت واکسن، به خود اختصاص داده است.

آقای Mene Pangalos معاون اجرایی موسسه پژوهش و توسعه بیو-دارویی AstraZeneca  می‎گوید: “ما توسط داده‎های موقت فاز I / II که نشان می‎دهد AZD1222 قادر به تولید سریع آنتی بادی و پاسخ سلول T در برابر SARS-CoV-2  بود ترغیب شدیم. در حالی که کارهای بیشتری باید انجام شود، داده‎های امروز اطمینان ما را نسبت به این‎که این واکسن کار می‎کند و به ما اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خود را برای تولید واکسن در مقیاس بزرگ و برای دسترسی گسترده و عادلانه در سراسر جهان ادامه دهیم، افزایش می‎دهد. “

آکسفورد و AstraZeneca به عنوان بخشی از یک برنامه جهانی بالینی آزمایش واکسن آکسفورد با شرکای بالینی در سراسر جهان همکاری می‎کنند. برنامه جهانی شامل یک کارآزمایی فاز III در ایالات متحده است که شامل 30،000 بیمار می‎شود، یک مطالعه روی کودکان، و همچنین کارآزمایی‎های مرحله III در کشورهای با درآمد کم تا متوسط ​​از جمله برزیل و آفریقای جنوبی در حال انجام است.

در صورت موفقیت آمیز بودن مرحله نهایی کارآزمایی بالینی، AstraZeneca متعهد به انجام تعهدات خود، برای دسترسی گسترده و عادلانه به واکسن می‎باشد. تاکنون تعهدات لازم برای تهیه بیش از 2 میلیارد دوز واکسن با انگلیس، ایالات متحده، اتحادیه واکسن فراگیر اروپا (IVA)، ائتلاف آماده سازی‎های اپیدمی (CEPI)، موسسه اتحاد واکسن و سرم Gavi  هند توافق شده است.

Alok Sharma دبیر بازرگانی می‎گوید: “نتایج امروز بسیار دلگرم کننده است و ما را یک قدم به سمت یافتن یک واکسن موفق برای محافظت از میلیون‎ها نفر در انگلستان و در سراسر جهان نزدیک‎تر کرده است. با حمایت 84 میلیون پوندی (سرمایه گذاری دولتی) برای تولید و ساخت واکسن، چابکی و سرعتی که دانشگاه آکسفورد به کار گرفته است بسیار چشم‎گیر است. من به آنچه که آن‎ها تاکنون به دست آورده‎اند بسیار افتخار می‎کنم. “

Kate Bingham، رئیس کارگروه واکسن بریتانیا گفت: “انگلیس خوش شانس است که چنین مبتکران برجسته دانشگاهی دارد که در کنار تیم بسیار مجرب جهانی در AstraZeneca کار می‎کنند. این همکاری با سرعت استثنایی در حال فعالیت است تا ایمنی و اثربخشی بالینی واکسن chadox در محافظت از مردم در برابر عفونت COVID-19 را نشان دهد. “

دسته‌بندی نشده

پژوهشکروناکروناویروسواکسنواکسن COVID-19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *