loading
تست RT-qPCT چیست؟ 

تست RT-qPCR که مخفف Reverse Transcription- quantitative Polymerase Chain Reaction می‎باشد یک سری واکنش‎های بیوشیمیایی است که در طی یک چرخه گرمایی RNA یا اطلاعات ژنتیکی ویروس (SARS-CoV-2) در آن افزایش می‎یابد.

 نمونه گرفته شده از افراد که عموما به صورت بزاق از انتهای حلق می‌باشد، ابتدا خالص سازی شده تا ماده ژنتیکی یا RNA ویروس (در صورت موجود بودن در نمونه گرفته شده) به طور خالص بدست بیاید. به دلیل اندک بودن مولکول‎های RNA پس از خالص سازی، برای تشخیص وجود آن در نمونه نیاز است تا غلظت آن افزایش یافته تا به حد قابل تشخیص برسد. از این رو از چرخه گرمایی RT-qPCR استفاده می‎شود تا کپی‎های متعددی از روی ماده ژنتیکی این ویروس ساخته شود و غلظت آن به حد قابل تشخیص برسد. غلظت این مولکول در نمونه توسط یک میکروسکوپ فلورسانس به طور مداوم بررسی شده و در نهایت در صورت وجود این مولکول در نمونه گرفته شده، جواب آزمایش فرد مثبت خواهد بود. افراد علاقه مند به بیوشیمی و نحوه کامل انجام این تست می توانند به این سایت مراجعه کنند. عکس مقابل مراحل انجام آزمایش RT-qPCR را نشان می‎دهد.

تست PCR را باید در چه زمانی داد و احتمال خطا در نتیجه آن چه مقدار می‎باشد؟ 

 از آنجایی که در تست PCR حضور ماده ژنتیکی ویروس کووید-19 در نمونه گرفته شده از فرد بیمار مورد بررسی قرار می‎گیرد، بسیار مهم است که تست در زمان مناسب گرفته شود، چرا که تعداد ویروس‎های موجود در بزاق فرد بیمار قبل از شروع علائم و همچنین 5 روز پس از شروع علائم، ممکن است کافی نبوده و جواب تست آن ها علی رغم داشتن این بیماری، منفی اعلام شود. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که فرد بیمار در روزهای اولیه پس از شروع علائم به انجام تست اقدام نماید. 

در ارتباط با خطای تست‎های PCR ابتدا باید دقت کنیم که دو نوع خطا در تست‎های این چنینی وجود دارند:‌

  1. جواب مثبت اشتباه (False Positive): این خطا زمانی رخ می‎دهد که فرد تست شده بیمار نیست و ویروس به اشتباه وارد نمونه گرفته شده از این فرد شده است. احتمال رخ دادن این خطا در آزمایشگاه‎های معتبر بسیار اندک است به همین منظور اگر تست شما مثبت باشد اما علائمی نداشته باشید، باز هم باید خود را قرنطینه کنید تا از آلوده کردن احتمالی سایر افراد جلوگیری کنید. (برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با خود قرنطینگی به صفحه قرنطینه خانگی مراجعه فرمایید.)
  2. جواب منفی اشتباه (False Negative): این خطا زمانی رخ می‎دهد که فرد تست شده بیمار است و علی رغم این، جواب تست او منفی اعلام می‎شود. این موضوع می‎تواند به دلیل، انجام تست در زمان نامناسب ( بسیار زود یا بسیار دیر) و یا به دلیل خطای آزمایشگاهی رخ دهد. براساس گزارش‌های موسسه کنترل بیماری‎ها CDC، تست‎های RT-qPCR می‎توانند تا ۳۰ درصد جواب منفی اشتباه دهند. برای اطلاعات بیشتر می‎توانید مقاله چاپ شده در CDC را اینجا مطالعه نمایید. 

این تست چه مواردی را شامل می‎شود؟

تست معمولا شامل گرفتن یک سوآب از داخل دماغ یا انتهای حلق، بوسیله‎ی یک چوب پنبه بلند است.

شما می‎توانید نمونه گیری سوآب را خودتان انجام دهید(اگر 12سال به بالا هستید)یا توسط کسی که توانایی این کار را برای شما دارد، انجام پذیرد. کودکان  11 ساله یا کمتر نمی توانند نمونه گیری سوآب را خودشان انجام دهند و والدین یا سرپرستان آن‎ها باید این کار را انجام دهند. برای تست خانگی این زمان ممکن است تا72  ساعت طول بکشد.

شما ممکن است سه نوع جواب دریافت کنید:

  • منفی
  • مثبت
  • نامشخص، باطل، مرزی یا بی نتیجه

اگر جواب تست منفی باشد؛

نتیجه منفی به این معناست که تست نتوانسته کرونا ویروسی پیدا کند.

اگر جواب تست شما منفی شد نیاز ندارید که خود را قرنطینه کنید، مادامی که:

  • تست هر کسی که با آن زندگی می‎کنید و علائم دارد، منفی باشد.
  • شما حالتان خوب است. 
  •  

اما اگر احساس ناخوشی کردید در خانه بمانید تا احساس بهتری پیدا کنید. اگر که اسهال دارید یا مریض شده‎اید، تا 48 ساعت بعد از رفع این علائم در خانه بمانید.

 

اگر جواب تست مثبت باشد؛

جواب تست مثبت به این معنی است که شما در زمان انجام تست کرونا      ویروس داشته‎اید.

اگر نتیجه تست شما مثبت شد، شما باید خود را قرنطینه کنید.

  • اگر شما به دلیل داشتن علائم تست داده‎اید، حداقل 7 روز از زمانی که علائمتان آغاز شده، در خود قرنطینگی بمانید.
  • همچنین اگر شما تست داده اید ولی علائم ندارید. برای 7 روز از زمانی که تست داده‎اید در خود قرنطینگی بمانید.

هر کسی که با شما زندگی می‎کند باید برای 14 روز از زمانی که شما خود قرنطینگی را شروع کرده‎اید در قرنطینه بماند.

 

اگر نتیجه تست نامشخص، باطل، لب مرز یا حتی بی‎نتیجه باشد؛

یک نتیجهی نامشخص، باطل، لب مرز یا بی‎نتیجه به این معناست که، نمی‎توانیم بگوییم شما در زمان انجام تست کرونا ویروس داشته‎اید.

 

به محض گرفتن چنین نتیجه‎ایی، یک تست کروناویروس دیگر بدهید.

اگر شما به دلیل داشتن علائم تست داده3اید باید در خود قرنطینگی بمانید و 5 روز پس از شروع علائم یک تست دیگر بدهید.

اگر که نمی‎توانید یک تست دیگر بدهید. شما باید خود را حداقل 7 روز پس از زمانی که علائم شروع شده، قرنطینه کرده و هر کسی که شما با آن زندگی می‎کنید باید خود را برای 14 روز قرنطینه کند.

 

اگر شما تست داده‎اید ولی هیچ گونه علائمی ندارید نیاز نیست در زمانی که برای دادن تست بعدی منتظر هستید، خود را قرنطینه کنید.