loading

جلوگیری از گسترش ویروس کرونا

فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی دست‎ها و سایر اقدامات پیش‎گیرنده.

اقدامات پایه‎ای که باید انجام دهید: مرتبا دست‎ها را می‎شویید و فاصله‎ی مناسب با دوستان و خانواده‎تان را رعایت می‎کنید. اما هنوز به نظر سوالاتی دارید… آیا دستانتان را به اندازه‎ی کافی و مکررا می‎شویید؟ فاصله گذاری اجتماعی چگونه کمک می‎کند؟ چه اقداماتی هنگام فاصله گذاری اجتماعی خوب است که انجام گیرند؟ و چگونه می‎توانید ذخیره‎ی وسایل و مواد غذایی و دارو ها را درست مدیریت کنید که رفت و آمد خود را به فروشگاه‎ها و داروخانه‎ها به حداقل برسانید؟

چه اقداماتی می‎توانم انجام دهم که از خود و دیگران در مقابل ویروس کرونا محافظت کنم؟

اقدامات زیر به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا کمک می‎کنند:

* پرهیز از ارتباط نزدیک با افراد بیمار.

* پرهیز از لمس چشم‎ها، بینی و دهان با دستان آلوده.

* استقرار در خانه هنگامی که بیمار هستید.

* استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن آن بلافاصله.

* تمیز و ضد عفونی کردن روزانه‎ی وسایل و سطوحی که مرتبا مورد استفاده قرار می‎گیرند، مانند: باجه‎ها، سفره، دستگیره‎ی در و پنجره، سرویس بهداشتی و وسایل آن، ظروف و وسایل آشپزخانه، تلفن، کیبورد، تبلت، لبه‎ی میزها و… سطوحی هستند که بسیار در معرض لمس قرار می‎گیرند. در این لینک، محصولاتی که مناسب برای استفاده علیه ویروس کووید-19 هستند، قرار گرفته‎اند.

* دستان خود را مرتبا با آب و صابون بشویید.

محور عمودی نمودار: تعداد روزانه‎ی موارد. محور افقی: مدت زمان سپری شده پس از اولین مورد. / سطح زیر نمودار مشکی رنگ: تعداد بیماران بدون رعایت فاصله اجتماعی/ سطح زیر نمودار قرمز رنگ: تعداد بیماران با رعایت فاصله اجتماعی/ خط چین: ظرفیت بیمارستان‎ها.

این نمودار نشان می‎دهد که چگونه اقدامات محافظتی همچون؛ به حداقل رساندن سفرها، پرهيز از ازدحامات، رعايت فاصله گذاري اجتماعي و شستشوي کامل و مکرر دست‎ها، مي‎تواند تعداد مبتلایان به کوويد-19 را کم کرده و فشار روي نظام مراقبت از سلامت را کاهش دهد.

چه چيزي را لازم است در رابطه با شست و شوي موثر دست‎ها بدانم؟

دست‎هاي خود را مرتبا و به مدت حداقل 20 ثانيه با آب و صابون بشوييد، مخصوصا پس از استفاده از سرويس بهداشتي، قبل از صرف غذا، بعد از سرفه و عطسه کردن، و بعد از لمس هر چيزي که از خارج از خانه آمده.

* اگر آب و صابون در دسترس نبود، از يک ماده‎ي ضد عفوني كننده‎ي دست با حداقل 60 درصد الکل، استفاده کنيد و اطمینان حاصل کنید که همه‎ي سطح دست را در برگيرد و به خوبی مالش دهيد تا خشک شود.

* هميشه دست‎ها را با آب و صابون بشوييد اگر مشخصا دست ها کثيف باشد.

ويروس كرونا چگونه شيوع پيدا مي‎کند؟

گمان مي‎رود که ویروس Covid19 اساسا از فردي به فرد ديگر منتقل مي‎شود. اين در بين افرادي اتفاق مي‎افتد که با یک‎دیگر ارتباط نزدیکی دارند. قطرات ریز بزاق پخش شده در حین سرفه یا عطسه فرد مبتلا، ممکن است بر دهان يا بيني افرادي بنشيند که در نزدیکی بیمار هستند و يا ممکن است به ريه‏‎هاي آن افراد وارد شده و آن‎ها را مبتلا کنند.

فردي که به ویروس کرونا مبتلا است(حتي بدون هيچ علامتي) ممکن است این ذرات ریز را حتی هنگام صحبت کردن و يا تنفس منتشر کند. این ذرات آلوده به ويروس ميتوانند تا مدت سه ساعت در هوا معلق باشند و پراکنده شوند. فرد ديگري مي‎تواند اين ذرات را تنفس کرده و به ويروس کرونا مبتلا شود. به اين دليل است که هر شخص بايد دهان و بيني خود را هنگامي که بيرون مي‎رود و در جمعيت قرار مي‎گيرد، بپوشاند.

ويروس كرونا همچنين مي‎تواند از طريق ارتباط با سطوح و وسايل آلوده، منتشر شود. براي مثال، يك نفر از طريق لمس سطح يا شيئي آلوده به ویروس، و لمس دهان، بيني و يا چشم‎هاي خود مي‎تواند به کوويد-19 مبتلا شود.

چگونه یافتن افراد نزدیک به مبتلایان (ردیابی مخاطب) به کمتر شدن شيوع کووید-۱۹ کمک مي‎کند؟

هر شخصي که در ارتباط نزديک با افراد مبتلا به کووید-۱۹ قرار بگیرد در معرض خطر بالاي ابتلا به بيماري و آلوده کردن بالقوه‎ي ديگران است. یافتن افراد نزدیک به فرد مبتلا و بیمار مي‎تواند از انتقال بيشتر ويروس، با شناسايي سريع و آگاه کردن افرادي که ممکن است مبتلا باشند، جلوگيري کند. بنابراين آن افراد مي‎تواند اقداماتي را انجام دهد که ديگران را مبتلا نکند.

رديابي مخاطب با شناسايي همه‎ي افرادي شروع مي‎شود كه با افراد مبتلا به کووید-۱۹ رابطه نزدیک داشته‎اند. در صورت تشخيص کوويد-19، شخص ممکن است 48 تا 72 ساعت قبل از اينكه علائمي را از بيماري احساس کند، ناقل ویروس باشد.

فاصله گذاري اجتماعي چيست و چرا مهم است؟

با توجه به نحوه انتقال ویروس، یکی از کارآمدترین راه‎های جلوگیری از گسترش بیماری، سعي در پرهيز از لمس سطوح عمومي يا حداقل سعي در پاک کردن آن‎ها با ضد عفوني کننده مي‎باشد.

فاصله گذاري اجتماعي يعني اقداماتی که براي جلوگيري يا كاهش شيوع يک بيماري مسري انجام می‎شود. براي يک شخص، فاصله گذاری اجتماعی به معني رعايت فاصله ۲ متر و یا بیشتر بين خود و ديگري براي اجتناب از آلوده شدن يا آلوده کردن شخص دیگری است. 

بسته شدن مراكز آموزشي، دستور به دوركاري در خانه، بسته شدن کتابخانه‎ها و لغو جلسات و رويدادهاي بزرگ‎تر به اجرايي شدن فاصله گذاري اجتماعي در سطح اجتماع کمک مي‎کند.

کاهش سرعت و تعداد مبتلايان جديد به ويروس كرونا براي کاهش بیماران بستری در بیمارستان امری بسیار مهم و وظیفه‎ای اجتماعی به شمار می‎آید. فاصله گذاری اجتماعی باعث کاهش فشار روی کادر درمانی کشور شده و ظرفیت بیمارستان‎ها را برای گروه‎های پر خطر، خالی نگه می‎دارد. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا برای جان هموطنان و به خصوص سالمندان کشورمان به تمامی نکات و اقدامات فاصله گذاری اجتماعی عمل کرده و به افرادی که این موارد را جدی نمی‎گیرند تذکر بدهیم. 

فاصله گذاری اجتماعی و تمام محدودیت‎های اعمال شده چقدر روی گسترش ویروس کرونا تاثیرگذار بوده است؟ 

محدودیت‎های اعمال شده در مقياس بزرگ، از بیش از 500 ميليون ابتلا به کوويد-19 در 6 کشور؛ ايالات متحده، چين، کره‎ي جنوبي، ايتاليا، ايران و فرانسه جلوگیری کرده است. 

چه اقدامات احتياطي‎اي را مي‎توانم  هنگام رفتن به فروشگاه انجام دهم؟ 

کوويد-19 از خانواده‎ي ويروس کرونا در بدايت امر از طريق قطرات ريز حاوي ويروس يا ذرات ويروسي معلق در هوا منتقل مي‎شود. ويروس ممکن است مستقيما تنفس شود و یا مي‎تواند زماني که شخصي سطحی آلوده را لمس کرده و سپس دهان، بيني يا چشم‎هاي خود را لمس می‎کند، منتشر شود.

هنوز هیچ مدرکی دال بر این‎که کووید-19 می‎تواند از طریق غذا منتقل شود وجود ندارد. اقدامات ایمنی به شما در پرهیز از تنفس ویروس کرونا یا لمس یک سطح آلوده و سپس لمس صورت خود کمک می‎کند. در فروشگاه ‎ها: حداقل ۲ متر فاصله بین خود و مشتریان دیگر برقرار کنید، دائما سطوح مورد استفاده مانند؛ سبدهای حمل کالا را با مواد ضد عفونی کننده پاکسازی کنید، از لمس صورت خود اجتناب کنید، استفاده از ماسک به شما یادآوری می‎کند که نباید صورت خود را لمس کنید و درنتیجه به کاهش انتقال ویروس کمک خواهد کرد. قبل از این‎که فروشگاه را ترک کنید از ماده‎ی ضد عفونی کنندهی دست استفاده کنید و به محض رسیدن به خانه دست‎های خود را به خوبی بشویید.

اگر بیش از 65 سال سن دارید و یا به دلایل دیگری در گروه پر خطر هستید، رفت و آمدهای خود را به فروشگاه به حداقل برسانید. از یک همسایه یا دوست بخواهید موارد مورد نیاز را برایتان تهییه کرده و جلوی در خانه بگذارد. بررسی کنید که آیا فروشگاه مورد نظرتان ساعات خاصی را برای ارائه‎ی خدمات به افراد مسن یا افرادی با شرایط خاص ارائه می‎دهد یا خیر.

چه اقدامات احتیاطی‎ای را می‎توانم هنگام باز کردن وسایل انجام دهم؟

مطالعات اخیر نشان داده‎اند که ویروس کووید-19 ممکن است روی سطوح و وسایل تا 72 ساعت باقی بماند. این بدان معناست که ویروس روی سطح مواد خریداری شده‎ایی که مدتی کنار گذاشته شده‎اند از بین می‎رود. اگر احتیاج دارید که محصولات را قبل از 72 ساعت استفاده کنید،  سطح خارجی محصولات را بشویید یا با یک ضد عفونی کننده پاک کنید. 

پس از باز کردن خریدها، دست‎های خود را حداقل برای 20 ثانیه با آب و صابون بشویید و با مواد ضد عفونی کننده‎ی خانگی، سطوحی را که خریدها روی آن‎ها بودند را ضدعفونی کنید.

هنگام قرنطینه خانگی چگونه سلامت خود را حفظ کنم؟

سعی کنید در این بازه‎ی زمانی به عنوان فرصتی برای پرداختن به کارهایی کنید که قصد انجام آن‎ها را داشتید نگاه کنید.

هر چند که نباید در این شرایط به باشگاه بروید، اما به این معنی نیست که نمی توانید ورزش کنید! پیاده روی طولانی یا دویدن را خارج از خانه انجام دهید(فاصله‎ی ۲ متر را بین خود و افرادی که عضو خانواده‎ی شما نیستند را رعایت کنید). کمی یوگا یا ورزش‎های بدون وزنه را در خانه انجام دهید. 

کودکان نیاز به ورزش و فعالیت‎های جسمی دارند، بنابراین سعی کنید روزانه آن‎ها را برای پیاده روی بیرون ببرید یا در حیاط  با آن‎ها فوتبال بازی کنید (به یاد داشته باشید که الان زمان مناسبی برای دعوت کودکان همسایه برای بازی نیست!). از استفاده از تشکیلات بازی و سرگرمی عمومی پرهیز کنید. بازی‎های فکری‎ایی که در کمد هایتان خاک می‎خورند را بیرون بیاورید. شب‎ها با خانواده به تماشای فیلم بپردازید. کتاب‎هایی را که می‎خواستید بخوانید شروع کنید و یا هر  روز عصر برای خانواده‎ی خود کتاب بخوانید.

خیلی مهم است که ارتباطات خود را با دوستان و نزدیکان خود حفظ کنید حتی زمانی که امکان ملاقات حضوری با آن‎ها وجود ندارد. با تلفن کردن، تماس اسکایپ، ارتباط ویدیویی و رسانه‎های اجتماعی دیگر، با دیگران کاملا در ارتباط باشید. از یک گفت و گوی مفرح با یک دوست قدیمی و یا بستگان خود لذت ببرید.

آیا باید ماسک بزنم؟

با توجه به نحوه انتقال و سرایت ویروس کرونا از طریق ذرات ریز و معلق در هوا، زدن ماسک امری مهم و پیشگرنده‎ای آسان برای عدم انتقال ویروس از شخصی بیمار به سایر افراد است. لازم به ذکر است که برخی از افراد مبتلا به کووید-۱۹، علائمی نداشته و یا هنوز علائمی در آن‎ها ایجاد نشده و این امر اهمیت استفاده از ماسک را در مکان‎های عمومی دوچندان‎ می‎کند.

فردی مبتلا به ویروس کرونا (حتی بدون علائم) ممکن است ذرات آلوده‎ایی(aerosol) را هنگام صحبت یا تنفس منتشر کند. ایروسول‎ها ذرات ویروسی عفونی هستند که می‎توانند در هوا معلق بمانند و حرکت کنند. فردی دیگر می‎تواند این ذرات را تنفس کرده و به ویروس مبتلا گردد. یک ماسک می‎تواند از این انتقال جلوگیری کند. مقاله‎ای چاپ شده در مجله NEJM در ماه اسفند گزارش داده است که ویروس کرونای ایروسول شده می‎تواند در هوا تا 3 ساعت باقی بماند.

از چه مدل ماسکی باید استفاده کنیم؟

 به علت کمبود موجودی ماسک برای کادر درمانی در بسیاری از مناطق، افراد بدون علائم یا سالم می‎توانند از یک ماسک ساده پارچه‎ایی که روی بینی و دهانشان را بپوشاند استفاده کنند. ماسک‎های N95 که موثرترین هستند، در سطح پزشکی-بهداشتی با موجودی محدود باید برای کارکنان مراقبت‎های بهداشتی ذخیره شوند.

همچنین در بعضی مناطق ممکن است کمبود دوره‎ای ماسک وجود داشته باشد و شاید شما مجبور به استفاده دوباره یا چندباره از ماسک‎های جراحی خود شوید(در این صورت بعد از استفاده ماسک خود را با آب گرم و صابون خوب بشویید)، اما به هیچ وجه ماسک خود را با کسی مشترکا استفاده نکنید.

ماسک‎ها زمانی موثرتر عمل می‎کنند که محکم متصل باشند و کل بینی و دهان شما را بپوشاند. همچنین صحیح پوشیدن ماسک می‎تواند شما را از لمس کردن دهان و بینی و صورت خود بی‎نیاز سازد( اطمینان حاصل کنید که صورت خود را برای تنظیم ماسک لمس نخواهد کرد).

 ماسک‎ها به صورت مضاعف بر رعایت فاصله‎ی اجتماعی استفاده می‎شوند، نه به جای آن!

 استفاده از ماسک و رعایت فاصله‎ی اجتماعی هنگام رفع محدودیت‎ها چه میزان تفاوت خواهد داشت؟

گرچه دقیقا نمی‎دانیم زدن ماسک و رعایت فاصله‎ی اجتماعی چقدر کمک کننده خواهند بود، اما می دانیم که این اقدامات برای بازگشایی نظام اقتصادی در ایمن‎ترین روش ممکن لازم بوده و بهترین شانس‎ما برای باز نگه داشتن آن‎ها خواهند بود. اما برای این‎که مشاغل راه بیفتند، همه افراد باید این کارها را انجام دهند.

رعایت فاصله‎ی اجتماعی ۲ متر و استفاده از ماسک پارچه‎ای که خوب بینی و دهان را در برگیرد، برای عموم مردم، می‎تواند به جلوگیری از انتشار ویروس کمک کند. به شستشوی مرتب و هر چه بهتر دست‎های خود ادامه دهید. تحقیقات اخیر در دانشگاه کلمبیا اهمیت این رفتارهای ارتقای سلامت را اثبات کرده است. 

آیا سفر با هواپیما بی‎خطر است؟

هر کسی که تب و علائم بیماری ریوی دارد، اگر ممکن است نباید سفر هوایی داشته باشد. اگر شخصی علائمی حتی شبیه به سرماخوردگی داشت، باید در هواپیما ماسک به صورت داشته باشد.

آیا واکسنی در دسترس است؟

اگرچه در حال حاضر هیچ واکسنی برای عموم موجود نیست اما بالغ بر ۱۵۰ تیم تحقیقاتی در سراسر دنیا در حال تولید و بررسی واکسن‎های مختلف برای بیماری کووید-۱۹ هستند. لازم به ذکر است که یکی از تیم‎های پیشتاز به مرحله تولید انبوه، تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد انگلستان است که ما در بخش اخبار علمی خود، تحقیقات این تیم را به طور کامل پوشش داده‌ایم. 

آیا واکسن‎های آنفولانزا از من در برابر ویروس کرونا محافظت می‎کنند؟

واکسن‎های موجود برای بیماری‎های ذات الریه، مثل واکسن پنومونیک و واکسن آنفلوانزای هموفیلوس فقط به حفاظت در مقابل این بیماری‎های عفونی باکتریایی کمک می‎کنند. این واکسن‎ها در برابر ویروس کرونا هیچ محافظتی  انجام نمی‎دهد. 

برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی ام چه کاری می‎توانم انجام دهم؟

سیستم ایمنی شما سیستم محافظت از بدن شماست. زمانی که یک مهاجم آسیب زننده، مانند یک ویروس سرماخوردگی، آنفولانزا، یا یک ویروس کرونا که کووید-19 را سبب می شود به بدن شما وارد شود، سیستم ایمنی بدن شما تدارک حمله می‎بیند. 

پیروی از رهنمودهای سلامت عمومی بهترین اقدامی است که می‎توانید برای قوی و سالم نگه داشتن سیستم ایمنی اتان انجام دهید. موارد زیر خلاصه‎ای از اقداماتی است که شما می‎توانید برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی خود انجام دهید:

  • عدم مصرف دخانیات یا ویپ.
  • مصرف وعده‎های غذایی حاوی مقدار زیادی میوه، سبزیجات و حبوبات.
  • اگر شک دارید که همه‎ی مواد مغذی را در رژیم غذایی خود دارید یا خیر، از مولتی ویتامین استفاده کنید. 
  • بصورت منظم ورزش کنید.
  • وزنی مناسب داشته باشد.
  • استرس خود را کنترل کنید.
  • فشار خون خود را کنترل کنید.
  • خواب کافی داشته باشید.

آیا نباید به مراجعات غیر ضروری پزشکی و دندان‎پزشکی بروم؟

اگر در رابطه با مراجعه‎ی حضوری به دندان پزشک و یا پزشک خود نگران هستید، به مراکز مربوطه تلفن کنید.

در حال حاضر خیلی از مطب‌های پزشکان و مراکز درمانی به صورت تلفنی و غیر حضوری خدمات دارائه می کنند؛ شما می‌توانید با استفاده از این خدمات به صورت مجازی ویزیت شوید. اگر برای یک مشکل پیش آمده، پزشک(در ویزیت تلفنی یا تصویری) از شما درخواست معاینه بصورت حضوری کرد شما می توانید با رعایت اقدامات بهداشتی ویزیت شوید.