loading

اگر در معرض ویروس کرونا قرار گرفته‎اید، بیمار هستید یا از کسی که مبتلا به کووید-19 شده است مراقبت می‎کنید، بخوانید؛

با گسترش ویروس کرونای جدید در سراسر جهان، شانس قرارگیری در معرض آن و بیمار شدن، همچنان حال افزایش است. اگر در تماس با فردی بوده اید که به کووید-19 مبتلا بوده یا علائم بیماری را تجربه کرده‎اید، ممکن است از شما خواسته شود خود را قرنطینه یا ایزوله کنید. این امر چه لزومی دارد و شما چگونه می‎توانید خود را برای اقامت طولانی مدت در خانه آماده کنید؟ در چه فاصله زمانی بعد از آلوده شدن شما، بیماری شروع به سرایت می‎کند؟ و برای جلوگیری از بیمار شدن دیگران در خانه چه کاری می‎توانید انجام دهید؟

کووید-19 چه علائمی دارد؟

برخی از افراد آلوده به ویروس هیچ علائمی ندارند! هنگامی که ویروس باعث ایجاد علائم می‎شود، موارد متداول شامل: تب، بدن درد، سرفه خشک، خستگی، لرز، سر درد، گلو درد، کاهش اشتها و از بین رفتن حس بویایی می‎باشند. در برخی افراد، کووید-19 باعث علائم شدیدتری مانند: تب بالا، سرفه شدید و تنگی نفس می شود که غالباً نشان دهنده ذات الریه است.

افراد مبتلا به کووید -19 همچنین علائم عصبی، علائم گوارشی (GI) یا هر دو را تجربه می‎کنند. این موارد ممکن است همراه یا بدون علائم تنفسی رخ دهند.

به عنوان مثال کووید-19 در برخی از افراد بر عملکرد مغز تاثیر می‎گذارد. علائم عصبی ویژه ای که در افراد مبتلا به کووید-19 دیده می‎شود شامل: از بین رفتن بویایی، عدم توانایی در شناسایی طعم‎ها، ضعف عضلات، سوزن سوزن شدن یا بی‎حسی در دست‎ها و پاها، سرگیجه، گیجی، هذیان، تشنج و سکته می‎شوند.

همچنین برخی از افراد دارای علائم گوارشی(GI) مانند: از بین رفتن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد شکم یا می‎شوند که با کووید-19 در ارتباط است. این علائم ممکن است قبل از علائم دیگر مانند تب، بدن درد و سرفه آغاز شوند. ویروس ایجاد کننده کووید-19 در مدفوع نیز مشاهده شده است که اهمیت شستشوی دستها بعد از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی و ضد عفونی کردن وسایل آنجا را نشان می‎دهد.

اگر فکر می‎کنم من یا فرزندم ممکن است به کویید-19 مبتلا شده باشیم، چه باید بکنم؟

ابتدا برای مشورت، با پزشک خود یا متخصص اطفال تماس بگیرید.

اگر پزشک ندارید و نگران این هستید که ممکن است شما و یا فرزندتان کووید-19 داشته باشید، با مرکز بهداشت محل خود تماس بگیرید. آن‎ها می‎توانند شما را به بهترین مکان برای ارزیابی و درمان در منطقه‎تان هدایت کنند.

بهتر است در اورژانس به دنبال مراقبت پزشکی نباشید، مگر این‎که علائم بیماری شدید داشته باشید. علائم شدید شامل: درجه حرارت بالا یا بسیار پایین بدن، تنگی نفس، گیجی یا احساس غش و ضعف کردن می‎باشند. قبل از مراجعه حضوری با اورژانس تماس بگیرید و به کارمندان اطلاع دهید، بنابراین آن‎ها می‎توانند برای ورود شما آماده باشند.

از کجا بدانم که کووید-19 دارم یا آنفلوآنزای معمولی؟

کووید-19 غالباً باعث بروز علائمی شبیه به سرماخوردگی شدید یا آنفولانزا می‎شود. و همانند آنفولانزا، علائم می‎توانند پیشرفت کرده و کشنده شوند. اگر موارد زیر را دارید پزشک شما شاید به وجود ویروس کرونا شک نماید:

 • علائم تنفسی دارید.
 • شما در تماس نزدیک با شخص مشکوک به کووید-19 قرار داشته‎اید.
 • شیوع ویروسی در جامعه وجود داشته است که باعث ایجاد کووید-19 در منطقه شما شده است.

افراد چگونه برای کووید-19 آزمایش می‎شوند؟

برای تایید این که آیا فرد به ویروس کووید-19 آلوده شده است یا خیر، باید یک آزمایش تخصصی انجام شود. اغلب، پزشک یک سوآب از بینی شما (یاب ینی و گلو) می‎گیرد. روش‎های جدید آزمایش که می‎توان در محل انجام داد طی هفته‎های آینده بیشتر می‎شوند. این آزمایش‎های جدید می‎توانند نتیجه را در حداقل 15-45 دقیقه آماده نمایند. ضمنا بیشتر آزمایش‎ها همچنان به آزمایشگاه‎هایی که برای انجام تست تایید شده‎اند، تحویل داده می‎شوند.   

برخی از افراد در حال انجام آزمایش خون برای جستجوی آنتی بادی‎های ضد ویروس کووید-19 هستند، از آنجایی که آزمایش خون آنتی بادی‎ها تا زمانی که یک فرد آلوده بهبود یابد، مثبت نمی‎شوند در حال حاضر این روش به عنوان یک آزمایش تشخیصی مفید نیست. دانشمندان از این آزمایش آنتی بادی خون برای شناسایی اهدا کنندگان بالقوه پلاسما استفاده می‎کنند. آنتی بادی‎ها از پلاسما پاک می‎شوند و ممکن است به بعضی از افراد با بیماری شدید کمک کند که بهبود یابند.

تست  کووید-19 چقدر قابل اعتماد است؟

در ایالات متحده، متداول‎ترین آزمایش ویروس کووید-19 به دنبال RNA ویروسی در نمونه گرفته شده با سوآب از بینی یا گلوی شخص است. آماده شدن نتایج آزمایش‎ها ممکن است در بعضی از موارد در محل، در مدتی کمتر از 15-45 دقیقه طول بکشد اما درآز مایش‎های دیگر ممکن است سه تا چهار روز برای نتیجه صبر کنید.

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد تقریباً مسلم است که فرد مبتلا شده است.

نتیجه آزمایش منفی دارای قطعیت کمتری است. اگر مثلاً سوآب نتواند از ویروس نمونه بگیرد یا به دلیل عدم کفایت یک آزمایش به خودی خود، یک فرد آلوده ممکن است نتیجه آزمایش اش به اصطلاح “منفی کاذب” باشد. همچنین ما هنوز نمی‎دانیم که در چه زمانی از بیماری است که  نتیجه تست مثبت می‎شود.

اگر علائمی شبیه کووید را تجربه کرده‎اید و نتیجه آزمایش شما منفی شده است هیچ دلیلی برای تکرار آزمایش وجود ندارد مگر اینکه علائم شما بدتر شوند. اگر علائم تان بدتر شدند برای راهنمایی در مورد آزمایش‎های بیشتر با پزشک یا مراکز بهداشت محلی یا منطقه‎ای تماس بگیرید. همچنین شما باید در خانه خود را قرنطینه کنید. در صورت تعامل با اعضای خانواده خود ماسک بپوشید و فاصله گذاری را رعایت نمایید.

چقدر احتمال دارد پاسخ تست ویروس کرونای من منفی باشد درحالی که واقعا آلوده هستم؟

احتمال این‎که یک آزمایش ویروس کرونا منفی کاذب باشد (شما آلوده هستید اما نتیجه تست نشان دهنده‎ی آلوده نبودن تان است) به نوع تست شما بستگی دارد و این که چه زمانی در طی روند بیماری این آزمایش را انجام داده‎اید. دو نوع تست اصلی وجود دارد:

 • آزمایشات سوآب بینی/گلو و آزمایش بزاق، که هر دو خود ویروس را تشخیص می‎دهند.
 • آزمایش خون، که آنتی بادی‎های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به عفونت را کشف می‎کند.

در چه صورتی بعد از آزمایش سوآب بینی یا گلو یا آزمایش بزاق، نتیجه آزمایش منفی کاذب خواهد بود:

 • در 100 درصد تست‎هایی که در روز قرارگیری در معرض ویروس انجام می‎شوند (ذرات ویروسی در بینی یا بزاق شما به قدری کم است که آزمایش نمی‎تواند آنها را تشخیص دهد).
 • در حدود 40 درصد از تست‎هایی که چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس انجام می‎شوند.
 • در حدود 20 درصد از تست‎هایی که پس از بروز علائم انجام شده و سه روز از آغاز این علائم گذشته باشد.

احتمال وجود نتیجه منفی کاذب در آزمایشات باعث می‎شود تا هر فردی که علائم بیماری ناشی از کووید-19 را داشته یا در تماس نزدیک با فرد آلوده بوده است را، حتی در صورت منفی بودن آزمایش اش برای مدتی قرنطینه نماییم.

آزمایش آنتی بادی خون تا چند روز پس از مواجهه مثبت نمی‎شود (یا ممکن است در بعضی از افراد هرگز مثبت نشود) بنابراین به عنوان آزمایش اصلی برای تشخیص استفاده نمی‎شود. این آزمایش جهت تحقیقات و تصمیم گیری‎های مسئولین بهداشت عمومی بسیار مفید است.

آیا آنتی بادی‎های تولید شده توسط شخصی که با ویروس کرونا آلوده شده است، می‎توانند از ابتلای مجدد او جلوگیری نمایند؟

بیشتر افرادی که به ویروس کووید-19 آلوده شده اند چه علائم داشته باشند و چه نداشته باشند، آنتی بادی (پروتئین‎هایی که با عفونت‎ها مبارزه می‎کنند) تولید می‎کنند. تحقیق جدیدی که در Nature Medicine منتشر شده، به بررسی مدت زمان بقای این پادتن‎ها پرداخته است. نتایج حاصل از این مطالعه کوچک نشان می‎دهند که، سطح یک نوع آنتی بادی در طی دو یا سه ماه به شدت کاهش یافته است. با این حال، کاهش آنتی بادی‎های خنثی کننده که پروتئین اسپایک را بر روی سطح ویروس، هدف قرار داده و می‎توانند در مقابل عفونت مجدد محافظت کنند، بسیار اندک بوده است.

این که آیا آنتی بادی‎های باقیمانده از عفونت مجدد جلوگیری می‎کنند یا خیر، و این که تا چه مدت این محافظت تداوم دارد، هنوز مشخص نیست. این امکان وجود دارد که حتی مقادیر کم آنتی بادی‎های خنثی کننده بتوانند از عفونت مجدد جلوگیری کنند. از طرفی، وجود آنتی بادی تضمین کننده ایمنی نیست.

نکته دیگر این است که آنتی بادی‎ها تنها بخشی از پاسخ ایمنی بدن هستند. به عنوان مثال سلول‎های حافظه B می‎توانند به سرعت پاسخ آنتی بادی‎های قوی به ویروسی ایجاد کنند که بدن قبلاً با آن روبرو بوده است.

چه زمانی پس از آلوده شدن به کرونا ویروس جدید، شروع به انتقال بیماری به دیگران می‎کنم؟

تصور می‎شود زمان قرار گرفتن در  معرض عامل تا شروع علائم (معروف به دوره کمون) 3 تا 14 روز است، اگرچه این علائم معمولاً در طی چهار یا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض عامل ظاهر میشود.

ما می‎دانیم که یک فرد مبتلا به کووید-19 ممکن است 48 تا 72 ساعت قبل از شروع علائم، می‎تواند ویروس را انتقال دهد. تحقیقات جدید نشان می‎دهند که افراد به احتمال زیاد 48 ساعت قبل از شروع علائم، ویروس را به دیگران منتقل می‎کنند.

در صورت صحت این مورد، استفاده از ماسکهای صورت، حفظ فاصله فیزیکی و ردیابی تماس‎ها، اهمیت بسیاری پیدا می‎کند زیرا همگی این اقدامها می‎توانند به کاهش خطر ابتلای ناآگاهانه دیگران به واسطه شخصی که آلوده شده است، اما هنوز علائم ندارد، شوند.

تا چه مدت بعد از ابتلا به ویروس، من همچنان ناقل هستم؟ در کدام مرحله از بیماری من بیش‎ترین قابلیت انتقال به دیگران را دارم؟

گمان می‎شود افراد در ابتدای بیماری هنگامی که شروع به تجربه علائم میکنند(به ویژه اگر سرفه و عطسه دارند)، بیشترین قابلیت انتقال به دیگران را داشته باشند. اما افراد فاقد علائم نیز اگر بسیار نزدیک به دیگران ایستاده باشند می‎توانند ویروس کرونا را منتقل کنند. در حقیقت افراد آلوده ممکن است در صورتی که علامتی ندارند یا در روزهای قبل از بروز علائم شان به سر می‎برند، بیش‎ترین احتمال انتقال به دیگران را داشته باشند زیرا کم‎تر خودشان را ایزوله کرده و رفتارهای پیشگیرانه انجام می‎دهند.

اکثر مبتلایان به ویروس کرونا که علائم دارند 10 روز پس از برطرف شدن علائم شان دیگر ناقل نیستند. افرادی که آزمایش شان مثبت شده است و در طی 10 روز بعد از آزمایش علائمی نشان نداده اند احتمالاً دیگر مسری نیستند، اما باز هم موارد استثنا مشاهده شده است. بنابراین برخی از کارشناسان همچنان 14 روز قرنطینه را توصیه می‎کنند.

یکی از اصلی‎ترین مشکلات قوانین عمومی در مورد سرایت و انتقال این ویروس، تفاوت‎های چشم‎گیر در نحوه رفتار ویروس در افراد مختلف است. به همین دلیل همه باید ماسک بزنند و فاصله فیزیکی حداقل 2 متری را حفظ کنند.

در اینجا روش “علمی” تری برای تعیین این که شما دیگر مسری نیستید وجود دارد: دو آزمایش بینی-گلو یا تست بزاق را به فاصله 24 ساعت از هم انجام دهید که هر دو برای ویروس منفی باشند.

اگر من به کووید-19 مبتلا شوم، چه مدت طول می‎کشد تا علائم روبه بهبودی روند؟

بستگی به نوع بیماری شما دارد. به نظر می‎رسد افراد مبتلا به موارد خفیف در طی یک تا دو هفته بهبود می‎یابند. در موارد شدید، بهبودی می‎تواند 6 هفته یا بیشتر طول بکشد.

برخی از افراد ممکن است مشکلات جسمی، شناختی و روانی طولانی مدت را تجربه کنند. ممکن است بطور متناوب با گذشت زمان بهبود یافته و یا بدتر شوند و مشکلات مختلفی از جمله، خستگی و مشکل در تمرکز تا اضطراب، ضعف عضلات و تنگی نفس مداوم را تجربه کنند.

چه مدت بعد از این که احساس بهبودی داشتم، بازگشت دوباره به اجتماع برای من امن خواهد بود؟

ما به طور مشخص جواب این سوال را نمی‎دانیم. بر اساس جدیدترین تحقیقات ممکن است افراد برای روزهای زیادی بعد از این‎که احساس بهتری داشتند هنوز به این ویروس آلوده باشند و یک انتقال دهنده‎ی بالقوه به شمار آیند. اما این نتایج باید تایید گردند. تا آن زمان حتی 10 روز پس از برطرف شدن کامل علائم‎تان، اگر مجبور به بیرون رفتن و حضور در اجتماعات هستید، موارد احتیاطی همچون: پوشیدن ماسک، به حداقل رساندن لمس سطوح و حداقل فاصله ۲ متری از سایر افراد را رعایت نمایید.

چگونه می‎توانم در حین مراقبت از شخصی که ممکن است کووید-19 داشته باشد از خودم محافظت کنم؟

اگر پرستار چنین فردی هستید، باید بسیاری از همان اقدامات احتیاطی را انجام دهید که حین مراقبت از یک مبتلا به آنفولانزا رعایت می‎کنید:

 • در اتاق دیگری بمانید یا تا حد ممکن از شخص جدا شوید. در صورت امکان از اتاق خواب و سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که فضاهای مشترک در خانه از جریان هوای مطلوب برخوردار هستند، تهویه هوا را روشن کنید یا پنجره‎ای را باز نمایید.
 • دستان خود را حداقل به مدت 20ثانیه با صابون و آب بشویید و یا از یک ضدعفونی کننده دست حاوی الکل استفاده کنید که حاوی 60 تا 95 درصد الکل باشد، تمام سطح دستان خود را به آن آغشته کنید و آن‎ها را به هم بمالید تا خشک شوند. اگر دستان شما به وضوح کثیف است از آب و صابون استفاده کنید.
 • از دست زدن به چشم ، بینی و دهان خود با دست‎های شسته نشده خودداری کنید.
 • اقدامات احتیاطی اضافی:
 • اگر در یک اتاق هستید، شما و شخص باید ماسک بپوشید.
 • هنگام لمس یا تماس با خون فرد، مدفوع یا مایعات بدن مانند بزاق، خلط، مخاط بینی، استفراغ، ادرار و…  از ماسک و دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.
 • ماسک و دستکش یکبار مصرف را بعد از استفاده دور بیندازید و مجدد استفاده نکنید.
 • ابتدا دستکش را برداشته و دور بیندازید. سپس بلافاصله دستان خود را با صابون و آب یا ضدعفونی كننده دست الكلی تمیز كنید. در مرحله بعد، ماسک صورت را برداشته و دور بیندازید و بلافاصله دوباره دستان خود را با آب و صابون یا ضدعفونی کننده دستی تمیز کنید.
 • وسایل خانگی مانند ظروف، بطری آب، لیوان، حوله، ملحفه و سایر موارد را با شخص بیمار به اشتراک نگذارید. بعد از این که شخص از این وسایل استفاده کرد، آن‎ها را به خوبی بشویید.
 • هر روز تمام سطوحی که “زیاد لمس می‎شوند” مانند: پیشخوان، رومیزی، میز کار، وسایل حمام، توالت، تلفن، صفحه کلید، تبلت و میزهای کنار تخت و… را تمیز کنید. همچنین هر سطحی که ممکن است خون، مدفوع یا مایعات بدن روی آن‎ها وجود داشته باشد را به خوبی ضدعفونی کنید. از اسپری تمیز کننده خانگی یا پاک کننده‎ها استفاده کنید.
 • لباس‎ها را مرتبا بشویید.
 • بلافاصله لباس‎ها یا ملحفه‎هایی که خون، مدفوع یا مایعات بدن روی آن‎ها وجود دارد را بشویید و تمیز کنید.
 • در حین دست زدن به مواد آلوده، دستکش یکبار مصرف بپوشید و وسایل آلوده را از بدن خود دور نگه دارید. دستان خود را بلافاصله پس از برداشتن دستکش تمیز کنید.
 • تمام دستکش‎های یکبار مصرف، ماسک صورت و سایر وسایل آلوده را قبل از ریختن کنار سایر زباله‎های خانگی، در یک کیسه محصور قرار دهید. دستان خود را (با آب و صابون یا ضدعفونی كننده دست الكلی) بلافاصله پس از دست زدن به این وسایل تمیز كنید.