loading

پرسش و پاسخ‎های جدید

آیا ویروس COVID-19 می‎تواند از طریق دستگاه‎های تهویه مطبوع پخش شود؟

ما به طور مشخص نمی‎دانیم که آیا ویروس COVID-19 از طریق دستگاه‎های تهویه هوا پخش می‎شود یا خیر. اما می‎دانیم وقتی شرایط هوایی گرم و مرطوب باشد، مردم احتمالاً داخل خانه و با پنجره‎های بسته می‎مانند که این شرایط فرصت انتشار بیشتری به ویروس می‎دهد.

کروناویروس به وسیله قطرات تنفسی فرد آلوده و ذرات عفونی ویروسی، از طریق سرفه یا عطسه پخش می‎شوند، منتشر می‎شود و می‎تواند چندین ساعت در هوا باشد. در خارج از خانه، جریان‎های هوایی می‎توانند ویروس را پراکنده و رقیق کنند و  درنتیجه احتمال انتقال آن کم‎تر می‎شود. شما احتمالاً ویروس را در فضای بسته درون اتاق(در حالی که در و پنجره‎ها بسته‎اند)، چه دستگاه تهویه مطبوع هوا روشن باشد چه نباشد، استنشاق خواهید کرد.

اگر مجبور شدید همراه با فردی که عضو خانه شما نیست در خانه بمانید، با باز نگه داشتن پنجره ها تا حد امکان گردش هوا را افزایش دهید.

اگر من مبتلا به COVID-19 شوم، چه زمانی طول می‎کشد تا بهبودی خود را به دست آورم؟

این موضوع به میزان بیماری شما بستگی دارد. به نظر می رسد افراد مبتلا به شکل‎های خفیف بیماری، طی یک تا دو هفته بهبود می‎یابند. در موارد شدید بهبودی می‎تواند شش هفته یا بیشتر طول بکشد.

برخی از افراد ممکن است مشکلات جسمی، شناختی و روانی طولانی مدت را تجربه کنند. آن‎ها ممکن است به طور متناوب با گذشت زمان بهبود یافته و یا بدتر شوند و ممکن است مشکلات مختلفی از قبیل: خستگی و مشکل در تمرکز، اضطراب، ضعف عضلانی، تنگی نفس و… را تجربه کنند.

قبل از این‎که واکسن COVID-19 را داشته باشیم چه اقداماتی باید انجام شود؟

واکسن موفقیت آمیز COVID-19 سیستم ایمنی بدن را به طور بی‎خطر و بهینه تحریک می‎کند تا آنتی بادی‎های محافظت کننده در برابر کروناویروس را تولید کند. در حال حاضر بیش از 100 واکسن COVID-19 در مراحل مختلف توسعه و آزمایش قرار دارند و ممکن است در نهایت بیش از یک مورد از آن‎ها تأیید شود.

توسعه واکسن ضد ویروس به طور کلی نیازمند مراحل زیر است:

 •         آزمایشات پیش بالینی: حیوانات توسط ویروس آلوده می‎شوند. دانشمندان پاسخ ایمنی بدن آن‎ها را بررسی می‎كنند تا ببینند كه چه جنبه‎هایی از پاسخ ایمنی ممکن است برای محافظت مهم باشند. به طور معمول، واکسن ابتدا در حیوانات آزمایش می‎شود. با این حال، در شرایط یک بیماری جهان گیر این‎چنینی، می‎توان مرحله آزمایش حیوانی را رد کرد.
 •         مرحله 1 آزمایشات بالینی: واكسن در گروه‎های كوچكی از افراد آزمایش می‎شود تا مشخص شود كه چه دوزی سیستم ایمنی بدن را مداوم و بی‎خطر تحریک می‎كند. در این مرحله دانشمندان هنوز نمی‎دانند که آیا پاسخ ایمنی ناشی از واکسن، در برابر ویروس محافظت کننده خواهد بود یا خیر.
 •         مرحله 2 آزمایشات بالینی: واکسن به صدها یا هزاران نفر داده می‎شود. دانشمندان همچنان بر این مسئله تأکید می‎کنند که آیا واکسن بی خطر است و یک پاسخ ایمنی دائمی ایجاد می‎کند؟
 •         مرحله 3 آزمایشات بالینی: این کارآزمایی‎ها معمولاً شامل ده‎ها هزار نفر می‎شوند. این اولین مرحله‎ای است که یک گروه از افراد دارونما دریافت می‎کنند. این مسئله تعداد افراد بیمار در گروه واکسن زده شده را با تعداد افرادی که در گروه دارونما بیمار می‎شوند مقایسه می‎کند. این تنها مرحله‎ای است که می‎تواند نشان دهد که آیا پاسخ ایمنی ناشی از واکسن در واقع در برابر عفونت در دنیای واقعی هم محافظت می‎کند یا خیر.

برخی از محققان در تلاشند تا برای سرعت بخشیدن به روند تولید واکسن COVID-19، مراحل آزمایشی بالینی را ترکیب کنند. بعلاوه، دولت آمریكا عملیات WARP Speed ​​را ایجاد كرده است كه از تولید انبوه واكسن‎های امیدواركننده قبل از تأیید آن‎ها، شناسایی و حمایت می‎کند، به گونه ای كه در صورت اثبات بی‎خطر بودن و بهینه بودن، واکسن به سرعت در دسترس قرار گیرد. به احتمال زیاد قبل از این‎که بدانیم اثر محافظت کننده واکسن چه مدت دوام خواهد داشت، واکسن COVID-19 در دسترس خواهد بود.

چه کسانی در معرض خطر بسیار بالای ابتلا به نوع شدید بیماری COVID-19 هستند؟

خطر ابتلا به نوع وخیم COVID-19 با افزایش سن به طور ثابتی افزایش می‎یابد، به خصوص برای افرادی که مشکلات پزشکی زمینه‎ای مانند: برونشیت مزمن(التهاب نایژه‎ها)، آمفیزم(ازبین رفتن قابلیت کشسانی حبابچه‎ها)، بیماری قلبی عروقی، شرایط بحرانی قلب، چاقی و دیابت دارند. طبق مطالعه جدیدی که در گزارش هفتگی مرگ و میر CDC منتشر شده است، برخی از مشکلات زمینه‎ای ممکن است خطر ابتلا به نوع شدید COVID-19  را در هر سنی افزایش دهند.

شواهدی بسیار قوی، افزایش خطر ابتلا به بیماری شدید COVID-19 را در شرایط زیر بیان می‎کنند:

 •         بیماری مزمن کلیوی
 •         COPD (برونشیت مزمن و آمفیزم).
 •         چاقی (شاخص توده بدنی [BMI] برابر 30 یا بیشتر).
 •         ضعف سیستم ایمنی ناشی از پیوند عضو.
 •         شرایط بحرانی قلب، شامل بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی و سایر بیماری‎های عضله قلب.
 •         بیماری آنمی (کم خونی) داسی شکل.
 •         دیابت نوع 2.
 •         آسم متوسط ​​تا شدید.
 •         بیماری‎های مغزی مانند، سکته مغزی.
 •         بیماری سیستیک فیبروزیس(سفتی مخاط بدن).
 •         فشار خون بالا.
 •         پاسخ ایمنی ضعیف شده در اثر پیوند خون یا مغز استخوان، شرایط نقص ایمنی،HIV  یا ایدز ، استفاده از داروهای کورتیکواستروئید یا استفاده از سایر داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی.
 •         شرایط عصبی مانند، زوال عقل.
 •         بیماری‎های کبدی.
 •         بارداری.
 •         فیبروز ریوی(بافت ریه آسیب دیده یا دارای زخم یا اسکار).
 •         سیگار کشیدن.
 •         تالاسمی (اختلال خونی).
 •         دیابت نوع 1.

مطابق با CDC، کسانی که دارای بیماری‎های زمینه‎ای بوده‎اند، میزان بستری شدن در بیمارستان 6 برابر و مرگ و میر در آن‎ها 12 برابر بیشتر از کسانی است که فاقد بیماری‎های زمینه‎ای بودند.

حتی با کاهش محدودیت‎ها و به ویژه اگر بیماری زمینه ای داشته باشید؛ همه‎ی آنچه که ما میدانیم به اهمیت حفظ رفتارهای ارتقاء دهنده سلامتی تأکید می‎کند. برای کاهش خطر ابتلا به بیماری، در صورت امکان در خانه بمانید، ماسک بزنید و فاصله فیزیکی حداقل 1.5 متری را در کنار افراد دیگر حفظ کنید، و دستان خود را مرتب (حداقل20 تا 30 ثانیه) با آب وصابون بشویید.

آیا آنتی بادی‎های تولید شده توسط شخصی که به کروناویروس آلوده شده است، از ابتلای دوباره او در برابر عفونت محافظت می‎کند؟

بیشتر افرادی که به ویروس COVID-19 آلوده شده‎اند، چه علائم داشته باشند و چه نداشته باشند، آنتی بادی‎(پروتئین هایی که با عفونت ها مبارزه می‎کنند) تولید می‎کنند. تحقیقات جدید که در مجله Nature Medicine منتشر شده‎اند، به بررسی این‎که چه مدت این پادتن‎ها باقی خواهند ماند پرداخته است. نتایج حاصل از این مطالعه کوچک نشان می‎دهد که در طی 2 یا 3 ماه سطح یک نوع آنتی بادی به شدت کاهش می‎یابد. با این حال، آنتی بادی‎های خنثی کننده، که پروتئین خاری(spike) روی کروناویروس قرار داده و می‎توانند در مقابل عفونت مجدد محافظت کنند، کاهش کمتری داشتند.

این‎که آیا آنتی بادی‎های باقیمانده، از عفونت مجدد محافظت می‎کنند یا خیر، و این محافظت تا چه مدت باقی می‎ماند، هنوز مشخص نیست. این امکان وجود دارد که حتی مقادیر کم آنتی بادی‎های خنثی کننده بتوانند از محافظت مجدد محافظت کنند. از سوی دیگر، وجود آنتی بادی تضمین کننده ایمنی نیست!

نکته دیگر این است که آنتی بادی‎ها تنها بخشی از پاسخ ایمنی بدن هستند. به عنوان مثال سلول‎های B حافظه می‎توانند به سرعت پاسخ قوی به ویروس‎هایی که بدن قبلاً با آن‎ها روبرو بوده است، تولید کنند.

آیا دگزامتازون برای درمان COVID-19 مؤثر است؟

یک گزارش اخیر در یک کارآزمایی بالینی نشان داد که داروی کورتیکواستروئیدی دگزامتازون خطر مرگ در بیماران COVID-19 (نوع وخیم) بستری شده را کاهش می‎دهد. این گزارش قبل از انتشار، در یک ژورنال پزشکی منتشر شده است، این به این معنی است که نتایج این تحقیق فرآیند بررسی دقیق معمول را طی نکرده است.

بسیاری از پزشکان، از جمله پزشکان ایالات متحده، از زمان شروع پاندمی، بیماران بسیار بدحالCOVID-19  را با کورتیکواستروئیدها درمان می‎کنند. این موضوع در بیمارانی که پاسخ ایمنی بیش از حد (طوفان سایتوکاینی) نسبت به عفونت ویروسی ایجاد کرده‎اند، از نظر بیولوژیک قابل قبول و معنادار است. در این موارد، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی است که به ریه‎ها و سایر اندام‎ها آسیب می‎رساند و اغلب منجر به مرگ می‎شود.

دگزامتازون و سایر کورتیکواستروئیدها (پردنیزون، متیل پردنیزولون) داروهای ضد التهابی قوی هستند. آن‎ها به راحتی در دسترس بوده و ارزان هستند.

یک سوال اساسی، اگر دگزامتازون برای برخی از بیماران COVID-19 مؤثر است، از چه زمانی باید شروع شود؟ اگر خیلی زود شروع شود، سیستم دفاعی طبیعی بدن را خنثی می‎کند، و این می‎تواند باعث پیشرفت ویروس شود. آنچه ممکن است معنادارترین مفهوم بیولوژیکی را ایجاد کند، دادن دگزامتازون هنگامی است که مطالعات آزمایشگاهی نشان دهد پس از کاهش میزان ویروس در بدن، سیستم ایمنی شروع به واکنش بیش از حد کرده است.

اما برای تأیید اثربخشی دارو، ما نیاز به مطالعات بیشتری فراتر از  گزارش فعلی داریم.

آیا افراد می‎توانند حیوانات خانگی را به ویروس COVID-19 آلوده کنند؟

براساس FDA، ویروس COVID-19 از افراد به حیوانات خانگی انتشار پیدا می‎کند. تحقیقات نشان داده است که گربه‎ها و موش خرماها نسبت به سگ‎ها به بیشتر آلوده می‎شوند.

اگر حیوان خانگی دارید، کارهای زیر را انجام دهید تا خطر عفونت آن‎ها کاهش یابد:

 •         از دادن اجازه برخورد حیوانات خانگی با افراد یا حیواناتی که در خانه شما زندگی نمی‎کنند، خودداری کنید.
 •         گربه‎ها را در صورت امکان در منزل نگه دارید تا از تعامل آن‎ها با حیوانات یا افراد دیگر جلوگیری شود.
 •         سگ‎ها را با یک قلاده و طناب راه ببرید به طوری که حداقل 1.5 متر از افراد و حیوانات دیگر فاصله داشته باشند.
 •         از  رفتن به پارک سگ‎ها یا اماکن عمومی که در آن تعداد زیادی از مردم جمع می‎شوند، خودداری کنید.

اگر به بیماری COVID-19 مبتلا شدید، تماس با حیوانات خانگی خود را محدود کنید، دقیقاً مانند اطرافیان. این بدان معناست که شما باید از رسیدگی به حیوانات خانگی، شامل: درآغوش گرفتن، بوسیدن یا اجازه به لیسیدن و به اشتراک گذاشتن غذا و ملحفه خود با حیوان خانگی تا زمانی که بهبود پیدا کنید، خودداری کنید. در صورت امکان در هنگام بیماری عضو دیگری از خانواده خود را برای مراقبت از حیوانات خانگی خود انتخاب کنید. اگر در حین بیماری خودتان باید از حیوان خانگی خود مراقبت کنید، قبل از تعامل با آنها دست های خود را خوب بشویید و ماسک و دشستکش بپوشید.

در حال حاضر بعید به نظر می‎رسد که حیوانات خانگی بتوانند ویروس COVID-19 را به انسان منتقل کنند. با این حال، حیوانات خانگی می‎توانند عفونت‎های دیگری را که باعث بیماری می‎شوند، از جمله E. coli و Salmonella را گسترش دهند. بنابراین پس از تعامل با حیوانات خود، دستان خود را کاملاً با صابون و آب بشویید.

آیا ویتامین D از ما دربرابر COVID-19 محافظت می‎کند؟

شواهدی وجود دارد که نشان می‎دهند ویتامینD ممکن است به محافظت در برابر آلوده شدن و ایجاد علائم شدید COVID-19 کمک کند. به عنوان مثال می‎دانیم که افراد با کمبود ویتامینD، ممکن است برای ابتلا به عفونت‎های دستگاه تنفسی فوقانی مستعدتر باشند. یک متاآنالیز نشان داد که افرادی که مکمل‎های ویتامینD مصرف می‎کنند، به ویژه افرادی که میزان ویتامینD آن‎ها کم است، نسبت به افرادی که ویتامینD مصرف نکرده‎اند، کمتر به عفونت حاد دستگاه تنفسی مبتلا می‎شوند.

ویتامینD ممکن است با دو روش، از ما در برابر COVID-19 محافظت کند. اول، ممکن است به تقویت دفاع طبیعی بدن در برابر ویروس‎ها و باکتری‎ها کمک کند. دوم، ممکن است به جلوگیری از پاسخ التهابی بیش از حدی که به ویروس نشان داده شده است در برخی از افراد مبتلا به COVID-19 کمک کند.

بدن ما هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب ویتامینD را ایجاد می‎کند. 5 تا 10 دقیقه قرار گرفتن بازوها، پاها یا کمر (بدون کرم ضد آفتاب)، در معرض آفتاب در برخی یا اکثر روزهای هفته باعث می‎شود بدن شما ویتامینD کافی بسازد. منابع غذایی مناسب برای جذب ویتامینD شامل: ماهی‎های چرب (مانند ماهی تون، ماهی خال‎مخالی، ماهی قزل‎آلا و…) ، غذاهای غنی شده با ویتامینD مانند: لبنیات، سویا و غلات، پنیر و زرده تخم مرغ است.

دوز ویتامینD توصیه شده در رژیم غذایی روزانه 600  IU  برای بزرگسالان تا 70 سال و برای افراد بالای 70 سال،  800  IU  در هر روز است. یک مکمل روزانه حاوی 1000 تا 2000 IU ویتامینD برای اکثر افراد بی‎خطر است. برای بزرگسالان خطر اثرات مضر در دوزهای بیش از 4000 IU در روز افزایش می‎یابد.

به دلیل سیاست‎هایی که برای کند کردن شیوع ویروس ایجاد شده است، ممکن است از چه تعداد ابتلا دربرابر  عفونت‎های COVID-19  جلوگیری شود؟

براساس مقاله‎ای که در مجله Nature به چاپ رسیده است، اقدامات بهداشتی اضطراری در مقیاس بزرگ، از بیش از 500 میلیون عفونت COVID-19 در 6 کشور جلوگیری کرده است. نویسندگان این مطالعه به بررسی تأثیر سیاست‎های طراحی شده برای کاهش سرعت ویروس در 6 کشور: ایالات متحده، چین، کره جنوبی، ایتالیا، ایران و فرانسه پرداختند. آن‎ها میزان رشد عفونت‎های COVID-19 را در هر کشور، قبل و بعد از اعمال سیاست‎ها (محدودیت های سفر، تعطیلی مشاغل، مدرسه و رستوران‎ها و فاصله اجتماعی)  مقایسه کردند.

این یافته‎ها یادآور، اهمیت ادامه احتیاط و تمرین رفتارهای ارتقاء دهنده سلامتی به محض کاهش محدودیت‎ها می‎باشد.

ایمنی جمعی چیست و آیا می‎تواند در جلوگیری از انتشار COVID-19 نقشی داشته باشد؟

ایمنی جمعی(ایمنی گله) زمانی اتفاق می‎افتد که تعداد کافی از افراد در برابر یک بیماری مصون باشند و انتشار آن بعید باشد. در نتیجه کل جامعه، حتی افرادی که خودشان مصون نیستند، محافظت می‎شوند. ایمنی گله معمولاً از طریق واکسیناسیون حاصل می‎شود، اما می‎تواند از طریق ابتلای طبیعی نیز رخ دهد.

براساس آنچه درمورد مسری بودن ویروس COVID-19 می‎دانیم، متخصصان تخمین می‎زنند که برای دستیابی به مصونیت گله‎ای، بین 60 تا 70 درصد از مردم باید مصون شوند. این جمعیت نزدیک به 200 میلیون نفر در ایالات متحده و نزدیک به 5 میلیارد نفر در سراسر جهان است. (تا اکنون، ما به هیچ وجه به تعداد مورد نیاز برای دستیابی به مصونیت گله نزدیک نیستیم.)

دستیابی به مصونیت گله از طریق عفونت طبیعی به این معنی است که بسیاری از افراد بیمار می‎شوند و بسیاری نیز می‎میرند. این خطرات ممکن است به واسطه دستیابی به درمان‎های مؤثر کاهش یابند. با این حال، ما هنوز نمی‎دانیم که افرادی که از COVID-19 بهبود می‎یابند، تا زمان مصونیت در امان خواهند ماند یا خیر.

در حالت ایده آل، ایمنی گله از طریق واکسن ایمن که موجب ایمنی پایدار می‎شود، به دست می‎آید.

از آن‎جایی که من دوستان و خانواده‎ام را زیاد ملاقات می‎کنم، آیا این مهم است که این دیدارها در داخل یا خارج از منزل اتفاق افتند؟

هرچه به تدریج دایره اجتماعی خود را گسترش دهید، بهتر است، با دوستان و خانواده در بیرون از خانه ملاقات کنید. ما می‎دانیم که ویروس کرونا از فرد آلوده، از طریق سرفه یا عطسه و یا هنگام صحبت یا نفس کشیدن، منتقل می‎شود. یک مطالعه جدید نشان داد که در یک شرایط آزمایشگاهی محدود، قطرات حاوی ذرات ویروسی می‎توانند 8 تا 14 دقیقه روی هوا بمانند. ذرات ویروسی کوچک‎تر، به نام ذرات معلق در هوا (آئروسول)، می‎توانند در هوا حتی به مدت طولانی‎تر در چرخش باشند.

در بیرون از منزل، جریان‎های هوا به احتمال زیاد ویروس را پراکنده و رقیق می‎کنند، این باعث می‎شوند احتمال انتقال از خانه، محل کار یا سایر فضاهای بسته و با گردش هوای محدود، بیش‎تر شود. با این حال، حتی در خارج از منزل حفظ فاصله حداقل 1.5 متری با دیگران و پوشیدن ماسک مهم است، تا خطر را به میزان بیشتری کاهش دهد.

همچنین هنگامی که شخصی یک سطح آلوده را لمس می‎کند و سپس چشم، بینی یا دهان خود را لمس می‎کند، کروناویروس منتقل خواهدشد. اگر در یک گردهمایی شرکت می‎کنید، غذاها، نوشیدنی و ظروف مخصوص به خود را همراه داشته ‎باشید.